National Representatives Elections 2016

Published at: 18 March 2016

AESOP COUNCIL OF REPRESENTATIVES
National Representatives Elections 2016

 

ELECTION RULES

General Rules

Only AESOP Full Members are eligible to elect or appoint National Representatives and their Substitutes in AESOP Council of Representatives.

The mandatory period for the National Representatives and their Substitutes is two years (2016-2018).

The National Representatives and their Substitutes can be re-elected.

The powers and duties of the Council of Representatives are described in the articles 15-20 of the AESOP Charter.

The National Representatives shall be prepared to attend two Council of Representatives Meetings a year: the first takes place a day before the AESOP Heads of Schools Meeting in Spring, the second takes place during the AESOP Annual Congress in July. AESOP does not cover travel and accommodation costs to attend these meetings.

Election of the National Representatives

If a country has one Full Member, its delegate represents the member schools of that country.

If a country has two Full Members, both their delegates represent the member schools of that country.

If a country has more than two Full Members, all Full Mem­bers of that country elect two representatives.

The Secretary General is responsible for the general oversight of this process.

Substitutes

Each National Representative has one Substitute, elected in the same way as the National Representative. The Substitute is al­lowed to attend the meetings of the Council, but is only allowed to vote in case of absence of the National Rep­resentative.

 

National Representatives Elections 2016

Ongoing National Representatives are responsible for organising elections in their countries and communicate the results to the Secretary General. 

Information about AESOP Contact Persons is available on AESOP website in the Members Directory.

The Secretary General will address directly schools which have to appoint new Representatives.

The Election process will start on 1st April 2016 and finish on 20th May 2016.

The results of the elections in each country should be communicated to the Secretary General before 1st June 2016.  


If you have any question do not hesitate to contact the Secretary General (secretariat(at)aesop-planning.eu).



NATIONAL REPRESENTATIVES ELECTIONS 2016 BY COUNTRIES:


Albania

To be appointed: Representative (1), Substitute (1) representing POLIS University, Tirana

No appointed National Representative 2014-2016

 


Austria

To be appointed: Representative (1), Substitute (1) representing TU Vienna

2014-2016 REPRESENTATIVE: Thomas DILLINGER (thomas.dillinger@tuwien.ac.at)
2014-2016 SUBSTITUTE: Petra HIRSCHLER (hirschler@email.archlab.tuwien.ac.at)

 


Belgium ELECTIONS

Katholieke Universiteit Leuven F-032-01
University Gent F-032-02
Institut Superieur d'Urbanisme et de Renovation Urbaine (ISURU), Brussels F-032-03
Artesis - Antwerp University Association F-032-04
Vrije Universiteit Brussel (Free University of Brussels) F-032-05

2014-2016 REPRESENTATIVE: Jan SCHREURS (Jan.Schreurs@asro.kuleuven.be)
2014-2016 REPRESENTATIVE: Luuk BOELENS (luuk.boelens@ughent.be)
2014-2016 SUBSTITUTE: Tom COPPENS (Tom.coppens@uantwerpen.be)
2014-2016 SUBSTITUTE: Christophe WASHER (isuru@skynet.be)

 


Bulgaria

To be appointed: Representative (1), Substitute (1) representing University of Architecture, Civil Engineering and Geodesy, Sofia

2014-2016 REPRESENTATIVE: Milena TASHEVA-PETROVA (Tasheva_far@uacg.bg)
2014-2016 SUBSTITUTE: Angel BUROV (burov_far@uacg.bg)



Czech Republic

To be appointed: Representative (1), Substitute (1) representing Czech Technical University, Prague
To be appointed: Representative (1), Substitute (1) representing Brno University of Technology

2014-2016 REPRESENTATIVE: Karel MAIER (maier@fa.cvut.cz)
2014-2016 REPRESENTATIVE: Jiri PALACKY (palacky@fa.vutbr.cz)
2014-2016 SUBSTITUTE: Jakub VOREL (jakub.vorel@gis.cvut.cz)
2014-2016 SUBSTITUTE: Lubos FRANTISAK (frantisak@fa.vutbr.cz)

 


Denmark

To be appointed: Representative (1), Substitute (1) representing Aalborg University
To be appointed: Representative (1), Substitute (1) representing Aarhus School of Architecture

2014-2016 REPRESENTATIVE: Michael Tophøj Sørensen (tophoej@land.aau.dk)
2014-2016 SUBSTITUTE: Daniel Galland (dgalland@plan.aau.dk)

 


Finland

To be appointed: Representative (1), Substitute (1) representing Aalto University, School of Engineering/Department of Surveying and Planning/YTK  Land Use Planning and Urban Studies Group
To be appointed: Representative (1), Substitute (1) representing Aalto University, School of Arts Design and Architecture, Department of Architecture

2014-2016 REPRESENTATIVE: Kimmo Lapintie (kimmo.lapintie@aalto.fi)
2014-2016 REPRESENTATIVE: Mervi ILMONEN (mervi.ilmonen@aalto.fi)
2014-2016 SUBSTITUTE: Anssi JOUTSINIEMI (anssi.joutsiniemi@tut.fi)
2014-2016 SUBSTITUTE: Trevor HARRIS (not registered in AESOP website)

 


 France ELECTIONS

University Aix Marseille F-033-01
University Lumiere Lyon II F-033-02
University Paris-Est Marne-la-Vallée F-033-03
Université de Paris I F-033-044
Institut d´Etudes Politiques de Paris F-033-05
University de Paris XII: Val de Marne F-033-06
University Paris IV Sorbonne F-033-07
University de Reims Champagne-Ardenne F-033-08
University Bordeaux 3 F-033-09
University Pierre Mendes-France F-033-10
University Francois Rebelais F-033-11
Université de Bretagne Occidentale (University of Western Brittany) F-033-13
University de Lille 1 - Sciences et Technologies F-033-16

2014-2014 REPRESENTATIVE: Abdel HAMDOUCH (abdel-illah.hamdouch@univ-tours.fr)
2014-2016 REPRESENTATIVE: Anna GEPPERT (anna.m.geppert@gmail.com)
2014-2016 SUBSTITUTE: Jean-Michel ROUX (jean-michel.roux@upmf-grenoble.fr)
2014-2016 SUBSTITUTE: Helga SCARWELL (helga.scarwell@univ-lille1.fr)

 


Germany ELECTIONS

Technical University of Berlin F-049-02
Technische Universität Dortmund F-049-03
University of Kaiserslautern F-049-04
HafenCity University Hamburg F-049-08
University of Kassel F-049-09
Karlsruhe Institute of Technology (KIT) F-049-10
University of Stuttgart F-049-11
University of Applied Sciences Stuttgart F-049-12
Erfurt University of Applied Sciences F-049-13
Nürtingen-Geislingen University F-049-14
Bauhaus-Universität Weimar F-049-15

2014-2016 REPRESENTATIVE: Angela Million (a.million@isr.tu-berlin.de)
2014-2016 REPRESENTATIVE: Karsten Zimmermann (karsten.zimmermann@tu-dortmund.de)
2014-2016 SUBSTITUTE: Michael KOCH (michael.koch@hcu-hamburg.de)
2014-2016 SUBSTITUTE: Doris Gstach (doris.gstach@fh-erfurt.de)

 


 Greece

To be appointed: Representative (1), Substitute (1) representing University of Thessaly
To be appointed: Representative (1), Substitute (1) representing Aristotle University of Thessaloniki

2014-2016 REPRESENTATIVE: Konstantinos LALENIS (klalenis@uth.gr)
2014-2016 REPRESENTATIVE: Athena Yiannakou (adgianna@plandevel.auth.gr)
2014-2016 SUBSTITUTE: Alexis DEFFNER (adeffner@uth.gr)
2014-2016 SUBSTITUTE: Elisavet THOIDOU (thoidouel@plandevel.auth.gr)



Ireland ELECTIONS

University College Dublin F-353-01
University College Cork F-353-02
Dublin Institute of Technology F-353-03

2014-2016 REPRESENTATIVE: William BRADY (w.brady@ucc.ie)
2014-2016 REPRESENTATIVE: Hendrik van der KAMP (henk.vanderkamp@dit.ie)
2014-2016 SUBSTITUTE: Zorica Nedovic-Budic (zorica.nedovic-budic@ucd.ie)
2014-2016 SUBSTITUTE: Enda Murphy (enda.murphy@ucd.ie)



Italy ELECTIONS

University of Firenze F-039-01
Polytechnic of Milan F-039-02
La Sapienza - Università di Roma F-039-03
Politecnico di Torino F-039-05
University Institute of Architecture in Venezia F-039-06
University "Federico II" Napoli F-039-07
Politecnico di Bari F-039-08
University of Palermo F-039-09
Roma Tre University F-039-13

2014-2016 REPRESENTATIVE: Valeria FEDELI (valeria.fedeli@polimi.it)
2014-2016 REPRESENTATIVE: Camilla PERRONE (camilla.perrone@unifi.it)
2014-2016 SUBSTITUTE: Domenico CAMARDA (d.camarda@poliba.it)
2014-2016 SUBSTITUTE: Barbara PIZZO (barbara.pizzo@uniroma1.it)



Kosovo

To be appointed: Representative (1), Substitute (1) representing UBT - University for Business and Technology, Architecture and Spatial Planning

2014-2016 REPRESENTATIVE: Edmond Hajrizi (ehajrizi@ubt-uni.net)
2014-2016 SUBSTITUTE: Can Lulzim Beqiri (lbeqiri@ubt-uni.net)



Netherlands ELECTIONS

University of Amsterdam F-031-01
University of Groningen F-031-02
Radboud University Nijmegen F-031-03
University of Utrecht F-031-04
University of Twente F-031-05
Wageningen University F-031-06
Delft University of Technology F-031-07

2014-2016 REPRESENTATIVE: Jochem de VRIES (J.deVries@uva.nl)
2014-2016 REPRESENTATIVE: Stefanie DUHR (s.duhr@fm.ru.nl)
2014-2016 SUBSTITUTE: Erwin van der KRABBEN (e.vanderkrabben@fm.ru.nl)
2014-2016SUBSTITUTE: Vincent NADIN (v.nadin@tudelft.nl)



Norway ELECTIONS

Norwegian University of Life Sciences (UMB), Ås F-047-02
Norwegian University of Science and Technology, Trondheim F-047-03
Lillehammer College F-047-04
University of Tromsø F-047-05
Volda University College F-047-06

2014-2016 REPRESENTATIVE: Marius Grønning (marius.gronning@nmbu.no)
2014-2016 REPRESENTATIVE: Rolee Aranya (not registered in AESOP website)



Poland ELECTIONS

University of Lodz F-048-01
Wroclaw University of Technology F-048-02
Warsaw University of Technology, Faculty of Architecture F-048-03
Cracow University of Economics F-048-06
Adam Mickiewicz University in Poznan F-048-07
Warsaw University of Technology, Dep. of Spatial Planning & Environmental Sciences F-048-08
Gdansk University of Technology F-048-09

2014-2016 REPRESENTATIVE: Beata BANACHOWICZ (beataban@uni.lodz.pl)
2014-2016 REPRESENTATIVE: Jacek KOTUS (tatra@amu.edu.pl)
2014-2016 SUBSTITUTE: Iwona PIELESIAK (i.pielesiak@interia.pl)
2014-2016 SUBSTITUTE: Lidia Mierzejewska (not registered in AESOP website)



Portugal ELECTIONS

University of Aveiro F-351-01
University of Porto, Faculty of Architecture F-351-02
Instituto Superior Técnico F-351-03
University of Lisbon, Faculty of Architecture F-351-04
University of Porto, Faculty of Engineering, Division of Spatial and Environmental Planning F-351-05
University Lusófona de Humanidades e Technologies F-351-06
University of Lisbon, Institute of Geography and Spatial Planning F-351-07

2014-2016 REPRESENTATIVE: Sofia MORGADO (smorgado@fa.ulisboa.pt)
2014-2016 REPRESENTATIVE: José ANTUNES FERREIRA (antunes.ferreira@tecnico.ulisboa.pt)
2014-2016 SUBSTITUTE: Paulo SILVA (paulosilva@ua.pt)
2014-2016 SUBSTITUTE: Sara Santos CRUZ (scruz@fe.up.pt)

 


Romania

To be appointed: Representative (1), Substitute (1) representing Bucharest University of Architecture and Urbanism 'Ion Mincu'

2014-2016 REPRESENTATIVE: Tiberiu FLORESCU (tiberiuflorescu@gmail.com)
2014-2016 SUBSTITUTE Florin MACHEDON (machedon@easynet.ro)



Russia

To be appointed: Representative (1), Substitute (1) representing Perm National Research Polytechnic University

2014-2016 REPRESENTATIVE: Svetlana Maximova (arhstf@pstu.ru)
2014-2016 SUBSTITUTE Ekaterina Saveleva (ekaterina.starodubzeva@gmail.com)



Serbia

To be appointed: Representative (1), Substitute (1) representing University of Belgrade

2014-2016 REPRESENTATIVE: Tijana DABOVIC (tdabovic@gef.bg.ac.rs)
2014-2016 SUBSTITUTE: Aleksandar DJORDJEVIC (adjordjevic@gef.bg.ac.rs)



Slovakia

To be appointed: Representative (1), Substitute (1) representing Slovak University of Technology

2014-2016 REPRESENTATIVE: Maroš FINKA (maros.finka@stuba.sk)
2014-2016 SUBSTITUTE: Zuzana Ladzianska (zuzana.ladzianska@stuba.sk)



Slovenia

To be appointed: Representative (1), Substitute (1) representing University of Ljubljana

2014-2016 REPRESENTATIVE: Naja MAROT (naja.marot@bf.uni-lj.si)
2014-2016 SUBSTITUTE: Alma Zavodnik Lamovšek (alma.zavodnik@fgg.uni-lj.si)



 

Spain

To be appointed: Representative (1), Substitute (1) representing Las Palmas de Gran Canaria University
To be appointed
: Representative (1), Substitute (1) representing Technical University of Madrid

2014-2016 REPRESENTATIVE: Eduardo CÁCERES (ecaceres@dact.ulpgc.es)
2014-2016  REPRESENTATIVE: Jose Miguel FERNÁNDEZ GÜELL (josemiguel.fernandez@upm.es)
2014-2016 SUBSTITUTE: Vicente Mirallave (vicente.mirallave@ulpgc.es)
2014-2016 SUBSTITUTE: Javier Riuz-Sanchez (not registered in AESOP website)

 


Sweden ELECTIONS

Stockholm University F-046-01
KTH – Royal Institute of Technology F-046-02
Lulea University of Technology F-046-04
Blekinge Institute of Technology F-046-05
Chalmers University of Technology F-046-07
Swedish University of Agricultural Sciences F-046-08

2014-2016 REPRESENTATIVE: Ingrid Persson (ingrid. persson@bth.se)
2014-2016 REPRESENTATIVE: Maria Håkansson (maria.hakansson@abe.kth.se)
2014-2016 SUBSTITUTE: Agatino RIZZO (agatino.rizzo@ltu.se)
2014-2016 SUBSTITUTE: Peter SCHMITT (peter.schmitt@humangeo.su.se)

 


Switzerland

To be appointed: Representative (1), Substitute (1) representing ETH Zurich, Swiss Federal Institute of Technology
To be appointed
: Representative (1), Substitute (1) representing UASR University of Applied Sciences Rapperswil

2014-2016 REPRESENTATIVE: Joachim Schöffel (joachim.schoeffel@hsr.ch)
2014-2016 REPRESENTATIVE: Bernd Scholl (bscholl@ethz.ch)



 Turkey ELECTIONS

Middle East Technical University, Anakara F-090-01
Yildiz Universitesi, Istanbul F-090-03
Istanbul Technical University F-090-05

2014-2016 REPRESENTATIVE: Zeynep Merey Enlil (zeynepenlil@gmail.com)
2014-2016 REPRESENTATIVE: Ferhan Gezici (gezicif@itu.edu.tr)
2014-2016 SUBSTITUTE: Bahar Gedikli (gedikli@metu.edu.tr)



United Kingdom ELECTIONS

University of the West of England F-044-02
Cardiff University F-044-03
Heriot-Watt University, Edinburgh F-044-05
University of Liverpool F-044-08
University of Westminster F044-10
London School of Economics and Political Science F-044-11
University College London F-044-12
University of Manchester F-044-13
University of Newcastle F-044-14
Oxford Brookes University F-044-16
University of Reading F-044-17
University of Sheffield F-044-18
Sheffield Hallam University F-44-19
Queen's University of Belfast F-044-21
University of Glasgow F-044-26
University of Ulster F-044-27

2014-2016 REPRESENTATIVE: Richard J. Nunes  (r.j.nunes@reading.ac.uk)
2014-2016 REPRESENTATIVE: Francesca S. Sartorio (sartoriof@cardiff.ac.uk)
2014-2016 SUBSTITUTE: Claire Colomb (c.colomb@ucl.ac.uk)
2014-2016 SUBSTITUTE: Wesley Flannery (w.flannery@qub.ac.uk)